Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Bácsfeketehegy

Család

Egészség

Ifjúság

Közösség

Nőkről

Pályázat

Partnerség

Szabadidő

Szentendre

Vajdaság


Női Vezetők II. Európai Csúcstalálkozója

Az Európa Unió soros spanyol elnöksége február elején két, egymást követő, a nők helyzetének javításával foglalkozó uniós szintű eseményt is szervezett, amelyeken Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkár képviselte hazánkat.
Február 3-án rendezték meg a Női Vezetők II. Európai Csúcstalálkozóját Cádizban. A találkozó fórumot biztosított azoknak a nőknek, akik az unióban kormányzati vezetői pozíciót töltenek be, függetlenül a hatáskörükbe tartozó kormányzati feladatoktól. A csúcstalálkozó célja a nők nőkért való összefogásának megerősítése volt.
A kezdeményezés nem példa nélküli, sokkal inkább egy már korábban megkezdett folyamat egyik állomása. 1992-ben, Athénban 18 uniós tagállam női miniszterei találkoztak és tartották meg az első európai női vezetői csúcstalálkozót, mely a cádizihoz hasonlóan egy nyilatkozattal zárult. Ez a nyilatkozat is elősegítette azt, hogy nők és férfiak közötti egyenlőség helyzete javuljon a közösségen belül, hogy egy igazságosabb, összetartóbb és demokratikus európai társadalom irányába haladhasson.
A mostani vezetői egyeztetés célja az volt, hogy új lendületet adjon ennek a folyamatnak, továbbá hogy az első csúcstalálkozó óta elért eredményeket értékeljék, megerősítsék az elkötelezettséget és új irányokat, célokat fogalmazzanak meg. A cádizi nyilatkozatban hangsúlyt kap az a tény, hogy bár számtalan hivatalos lépés történt, a valódi egyenlőség eléréséig még mindig hosszú út vezet. Felhívja a figyelmet arra, hogy az egyenlőtlenségek az élet minden területén össztársadalmi hátrányokkal járnak, melyek a társadalmi és gazdasági fenntarthatóságot egyaránt veszélyeztetik. A nyilatkozatot aláíró női vezetők elköteleződtek amellett, hogy lehetőségeiket használva ösztönzik minden területen és minden szinten a nők és férfiak közötti egyenlőség elősegítését. (A nyilatkozat szövege angol nyelven.)
 
A csúcstalálkozót a Nők IV. Világkonferenciáján elfogadott Pekingi Nyilatkozat és Cselekvési Terv 15. évfordulója alkalmából megrendezett Nőügyi Fórum követte február 4-én és 5-én szintén Cádizban. A fórumon Rauh Edit az "Egyenlőség az Európai Unióban: kihívások és prioritások" elnevezésű magas szintű panelbeszélgetésben tartott vezető hozzászólást. Beszédében kiemelte: "a gender mainstreaming eszközrendszerét a mainál sokkal szigorúbban kell számonkérni minden területen, különösen a fejlesztési programokban". Hozzátette: "a tagállamokban és a sok esetben közösségi szinten is egyértelműbbé kell tenni azt, hogy ezek a szempontok kikerülhetetlenek, nem teljesülésüknek pedig szigorú szankciókat kell maguk után vonniuk. Emellett több célzott intézkedésre lenne szükség. Fel kell ismerni azt, hogy a pozitív diszkrimináció nem jótékonyság, nem szívesség, hanem mindenki érdekében való esélykiegyenlítés. Bizonyos hátrányok legyőzéséhez az idő önmagában nem elég: elengedhetetlen, hogy egyértelmű és megfelelően irányzott támogatás is társuljon a folyamatokhoz". A szakállamtitkár az aktuális kérdések közül felhívta a figyelmet az EU 2020 stratégia jelentőségére, annak fontosságára, hogy ebben a meghatározó dokumentumban megfelelően jelenjen meg a nők és férfiak közötti egyenlőség. Röviden bemutatta a magyar kormány által elfogadott "A Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlőségét Elősegítő Nemzeti Stratégia - Irányok és Célok 2010-2021" 1004/2010. (I. 21.) kormányhatározatot. A tagállamok és az Európai Unió Bizottságának témáért felelős vezetői egyaránt üdvözölték a magyar stratégia elfogadását.
A fórum megrendezésével a spanyol elnökség egyúttal információkat gyűjtött, összegző munkát is végzett, amelynek eredményeiről az ENSZ Nők helyzetével foglalkozó Bizottságának 54. ülésszakán is beszámol, ahol egyben sor kerül a Pekingi Nyilatkozat és Cselekvési Terv Európai Unióban történt megvalósításáról készített átfogó jelentés (angol nyelvű) bemutatására is.
Forrás: Szociális és Munkaügyi Minisztérium

 

Publikálta
Együtt Egymásért Európában, Egyesület

KÖZÉLET | GAZDASÁG | SZABADIDŐ | MINDENNAPOK | KIS SZÍNES | JEGYZET | SAJTÓKÖZLEMÉNYEK Powered by T-soft