Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés


Vonzóbbá tennék az egyéni vállalkozást


 

Tizenhét évvel ezelőtt fogadta el az országgyűlés az egyéni vállalkozásról szóló törvényt, amely a megalkotása óta eltelt időszakban alig módosult. A jelenlegi szabályok egyre kevésbé alkalmazkodnak a megváltozott gazdasági és a jogi környezethez, így szükség van azok korszerűsítésére. Az egyéni vállalkozási forma népszerűsége ugyanis az utóbbi időben jelentősen csökkent.


Egyéni cég többféle felelősséggel

Az egyéni cég alapítója megválaszthatná, milyen mögöttes felelősséggel kívánja a cégét működtetni. Az igazságügyi tárca a felelősségi formák tekintetében három megoldást tart elképzelhetőnek. Az első, a jelenlegi szabályozással egyező, megoldás szerint az egyéni vállalkozó felelőssége az egyéni cég tartozásaiért korlátlan, akárcsak a közkereseti társaság tagjának vagy a betéti társaság beltagjának a felelőssége. A második lehetőség, hogy az egyéni vállalkozó felelőssége korlátozódik. Ebben az esetben az egyéni cég jegyzett tőkéje, akár más meghatározott összeg erejéig vállalna az egyéni vállalkozó felelősséget a cége tartozásaiért. A harmadik megoldás szerint az egyéni vállalkozó kizárná a felelősségét az egyéni cég tartozásaiért.
Ajánlat

Kizárhatná a cégért való felelősségét az egyéni vállalkozó

Az igazságügyi tárca elképzelései szerint az egyéni vállalkozói tevékenységet az új törvény alapján is csak vállalkozói igazolvány birtokában lehetne folytatni. Ettől függetlenül a mezőgazdasági termelőknek, illetve az ügyvédeknek és a közjegyzőknek a jövőben sem kell majd vállalkozói igazolványt kiváltaniuk. Azok a tevékenységek, amelyek jelenleg vállalkozói igazolvány nélkül gyakorolhatók a továbbiakban nem minősülnének már egyéni vállalkozásnak, így azokat külön jogszabályoknak kell majd szabályozniuk.

Az új koncepció hamarosan a kormány elé kerülhet. A jelenlegi tervek szerint 2009-ben lépnének hatályba az új jogszabály, amely szerint a vállalkozói igazolvány kiadása és visszavonása ezentúl is a jegyző hatáskörébe tartozna. Újdonság lenne azonban az úgynevezett egyablakos ügyintézési rendszer. Ez azt jelentené, hogy a cégekhez hasonlóan az egyéni vállalkozók esetében is közvetlenül az eljáró hatóság, azaz a jegyző szerezné be a kérelmező helyett az erre a célra létrehozott számítógépes rendszer útján az adószámot és a statisztikai számjelet is.

Nem lesz személyes közreműködési kötelezettség

A jelenlegi szabályok szerint az egyéni vállalkozó köteles személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában. Az új törvény megalkotása kapcsán ugyanakkor az IMR azt javasolja, hogy célszerű megvizsgálni a személyes közreműködésre vonatkozó előírás fenntartását. Az egyéni vállalkozások többsége ellenben családi vállalkozás, ahol több családtag is részt vesz a tevékenység folytatásában. Éppen ezért szükséges fenntartani azt a lehetőséget, hogy az egyéni vállalkozó alkalmazottat, bedolgozót, segítő családtagot és középfokú szakoktatási intézményi tanulót foglalkoztathasson. Segítő családtagként a közeli hozzátartozó, a vállalkozó élettársa, egyenes ágbeli rokonának a házastársa, házastársának az egyenes ágbeli rokona, valamint testvérének a házastársa végezhet munkát.

Szünetelhet a tevékenység

A szabályozási koncepció kidolgozásáért felelős Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szerint indokolt megvizsgálni, hogy az új törvénybe beépíthető-e a vállalkozói tevékenység szünetelésének a jogintézménye. Szünet akkor lehetne, ha az egyéni vállalkozók a tevékenységüket idényszerűen, az évnek csak meghatározott időszakában végzik. Biztosítani kell azonban, hogy a szünet ideje alatt a vállalkozó ne végezhessen vállalkozói tevékenységet. Megfelelő megoldás lenne erre az esetre, ha az egyéni vállalkozó erre az időre köteles lenne a vállalkozói igazolványát a jegyzőnek leadni.

Ellenőrizhetővé válik a fizetőképesség

Az egyéni vállalkozók elektronikus és közhiteles nyilvántartását a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Hivatala vezeti. A jelenlegi nyilvántartás a 2000. november 1-jén alakították ki, ezzel az időponttal kerülnek be az egyéni vállalkozók az adatbázisba. A korábban megszűnt vállalkozásokról azonban kizárólag a gazdasági kamaráktól átvett iratanyag tartalmaz információkat.

Az új törvényben tehát szükségesnek tartják kialakítani a nyilvántartás részletes szabályait. Ebben meg akarják teremteni a nyilvánosság és a közhitelesség biztosítékait. Jogos igénynek tekinti az igazságügyi tárca, hogy az egyéni vállalkozó fizetőképességét befolyásoló információk is kerüljenek be a nyilvántartásba. Az egyéni vállalkozó vagyona azonban nem különül el a természetes személy vagyonától, ezért nem csak a vállalkozáshoz kapcsolódó adatok, hanem a természetes személy fizetőképességére kiható jelentősebb összeg feltüntetése is szükséges lehet - olvasható a kormány részére készített előterjesztésben.

A legmesszebbmenőkig figyelemmel kell lenni azonban a személyes adatok védelmére. A cégnyilvántartás esetén az adatok teljes köre, az egyéni vállalkozás esetén ellenben azoknak csak egy része nyilvános. Ezen az adatkörön túl az adatkérőnek igazolnia kell az adatkérés jogcímét. Az új törvényben szükséges ezért részletesen szabályozni a nyilvántartásból történő adatszolgáltatást. Az új nyilvántartást lehetőség szerint a vállalkozókat legkevésbé terhelő módon tervezik megvalósítani.

Egyéni cég alapítása

Egyéni céget egy nyomtatvány kitöltésével lehet majd létrehozni. A nyomtatványt ügyvédi közreműködés nélkül tölthetné ki az érintett egyéni vállalkozó. Ennek alapján a jegyző folytatná le az egyéni cég bejegyzését. A bejegyzett egyéni cég adatait a jegyző elektronikus úton továbbítaná a cégbíróság felé, amely az adatokat hivatalból rögzítené a cégnyilvántartásban. A jegyző szintén az ún. egyablakos rendszer keretében gondoskodna az adóhatósági és a statisztikai bejelentés, adatszolgáltatás teljesítéséről.

Egyéni cég kétféleképpen, jogelőd nélkül és jogutódlással jöhetne létre. Jogelőd nélkül alapításról lenne szó akkor, ha a vállalkozói igazolvány kiváltásával egyidejűleg kérnék az egyéni cég nyilvántartásba vételét. Ebben az esetben az egyéni vállalkozó rögtön egyéni cégként kezdi meg a tevékenységét, azaz egyéni vállalkozásként egyáltalán nem működik. Jogutódlással jönne létre ellenben az egyéni cég akkor, ha az egyéni vállalkozó a vállalkozás folytatása során kéri a cégként való nyilvántartásba vételét.

 

 

 

Farkas Katalin

Forrás: [origo]

Publikálta
null