Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

FKGP

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Nyelvoktatás

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Megszondáztak ügynökkérdésben

Amikor megcsörren a telefonom, az első dolgom, – mint mindenki másnak – hogy megnézzem ki keres. Nem mindig ismerem fel a számot, és ez így történt hétfőn este is. Az egyik közvélemény-kutató munkatársa hívott, hogy kutassa a közvéleményemet. A kérdések hallatán meglepődtem, mert bár a politikai preferenciám is érdekelte, a lényeg nem ez volt. Ügynökügyben kérdeztek, én pedig válaszoltam. Ma, miközben az egyetemen elmeséltem az esetet, eszembe jutott, hogy erről a témáról még sosem hallottam a megnyilatkozóktól azt a véleményt, amit én képviselek.

 

Sosem tudhatjuk, hogy ki van az álarc mögött...A gondolkodó ember örül, ha azt látja, érdekli másokat, hogy miként vélekedik egy-egy kérdésről. Sokunkból azért lett újságíró, mert szeretnénk, ha megoszthatnánk egy közösséggel az elképzeléseinket, ezért is jelent egyfajta mentális kielégülést, amikor mások érdeklődnek gondolataink felől. A közvélemény-kutatás talán annyiban más, hogy itt anélkül alakíthatjuk a közvélekedést, hogy bárkit is – közvetlenül – kellene befolyásolnunk. Ebben az esetben külön élményt jelentett számomra, hogy egy olyan kérdésben fejthettem ki a véleményemet, amiről eddig csak nagyon szűk körben beszéltem, az ügynökkérdésről.

 

Vajon elgondolkodunk-e azon, amikor ítéletet mondunk a volt ügynökökről, hogy mi, mit tettünk volna az ő helyükben? Nem hiszem. Ítélkezésünk felületes, és bosszú diktálta. De vajon kin, és miért akarunk bosszút állni? Legtöbbünk vagy nem is érintett a kérdésben, vagy ha mégis, nem is tudunk róla. Akkor miért akarunk kompenzálni a gyűlöletünkkel? És vajon akkor, amikor meghurcolt dédnagyapánk emlékének adózunk egy másik ember porba taszításával, tudjuk-e, hogy ősünk megérdemli-e, hogy védelmére keljünk?

 

Életem első húsz évét az „átkosban” teljesítettem. Nem éreztem az átkot, és kellemetlenséget is csak az jelentett, hogy – ha akartam volna – nem mehettem minden évben az olasz tengerpartra. Karácsonykor volt banán, ’78-tól színes tévé (az egyik a robbanós fajtából), ’87-től videó. A két magyar csatorna mellé bejött a jugó, amin vasárnap este, miközben édesanyám vasalt, megnézhettem a Gargamell által üldözött smurfokat, vagyis a Hupikék Törpikéket.

 

A mai ellenzék még bőszen hirdette a szocialista eszméket, amikor én már antikommunista voltam, pedig alig múltam nyolc (vagy talán kilenc). Baba néni, az osztályfőnököm ekkor mondta el, hogy milyen hibái vannak a rendszernek, amiben addig maradéktalanul hittem. Az lett neki gyanús, hogy verseimben éltettem akkori korunk vezetőit, miközben viselkedésemben – már akkor is – lázadtam. Ezek után úgy álltam az engem körülvevő világhoz, mint húsz évvel azelőtt az igazi forradalmárok. Én sem rendszerváltást akartam, csak egy csöppnyi korrekciót, aztán 1989-ben, úgy látszik elvetettük a sulykot, vagy helyesebben szólva, nem álltunk meg félúton. Akkor láttuk csak igazán át, hogy egy velejéig romlott valamin, nem elég szépségműtétet végrehajtani, hanem ki kell vágni az egész beteg részt, hogy ezzel védjük meg azt, ami még egészséges, a maradék önbecsülésünket.

 

Én 1989 óta szeretném elmondani, hogy miként vélekedek az egykori besúgókról, de eddig nem volt rá lehetőségem. Bár önkényesen, de meggyőző hittel osztottam három csoportra a beszervezetteket, döntésük okát osztályozva.

 

Az első, és legkönnyebben megérthető motiváció számomra az, amikor valaki azért csatlakozott a III/akárhányas csoporthoz, mert hitte, az a tökéletes rendszer. Márpedig ha hiszek egy ideológiában, akkor azt meg is akarom védeni, bármibe is kerüljön. Ők akkor meg voltak győződve arról, hogy a nép érdekében teszik, amit tesznek. Nem bőrszín, vagy vallás alapján ítéltek meg embereket, hanem azt nézték, hogy árthatnak-e hazánknak. Nem hiszem, hogy bárkinek – pláne a ma pártokat vakon követőknek – jogában állna ítélkezni felettük.

 

A következő csoport a megzsaroltak. Őket sem tudom elítélni. Mentették azt, amit ezerből 999 mentene, az életét és az egzisztenciáját. Aki még nem volt ilyen helyzetben, az nem mondhatja, hogy ő másként döntene, aki pedig másként döntött – vállalva annak minden ódiumát – az legyen büszke a tartására, de senkitől ne várja el, hogy őt tekintse etalonnak. Az öntelt, gőgös embereket amúgy sem érdemes követni, mert saját súlyuk fogja lerántani őket a mélybe. Az, hogy valaki ezáltal léphetett előre, szinte ugyanaz, mintha megzsarolták volna. Aki élt abban a rendszerben, az tudja, hogy bár a nyugdíj biztosnak tűnt, de az is, hogy abból a pozícióból mentek az emberek nyugállományba, amit az ipari elvégzése után elfoglaltak. És legyünk őszinték, ki ne álmodott volna arról, hogy valami csoda előrébb segíti?

 

Én egyetlen csoportját ítélem el a besúgóknak. Azt, aki minden meggyőződés, és minden külső ráhatás nélkül vállalta, hogy szolgalelkűvé válik csak azért, hogy másoknak árthasson. Ők az én szememben olyanok, mint a ma politikusai, akiknek mindennél fontosabb, hogy a másik életét tönkre tegyék. Engem egyetlen okból érdekelne a politikusok és politikus apukák listája; megnézném, hogy tényleg annyira büdösek-e, mit ahogy egy köteles szakembertől hallhattok annak idején, aki állította, hogy ő megérzi a szagukat. Bár azt is tudjuk, hogy ő annakidején, főleg gyermekkorában, nagyon sokat volt náthás…

 
Publikálta
null