Államigazgatás

Balaton

Belföld

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Foglalkoztatás

Gazdaságpolitika

Informatika

Informatika és távközlés

Interjú

Internet / multimédia

Kormányzati hírek

Minisztériumok

Oktatás

Piackutatás

Társadalom

Távközlés

Telemarketing

Tudomány

Tudományos hírek


Távoli még a távmunka?

A Pest megyei Örkényben 2007 végén nyitották meg az ország első távmunka-házát. A munkaadók és foglalkoztatási tárca szakemberei sem éretenek egyet abban, hogy miként érdemes hasznosítani a munkalehetőséget.

A távmunka számos országban bevált, és hosszú évek óta működik. Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke, a Deloitte Zrt. menedzsere szerint Magyarországnak mégis sokéves elmaradása van ezen a területen. Az Egyesült Államokban a foglalkoztatottaknak csaknem 25 százaléka ebben a formában dolgozik, az Európai Unióban 13 százalék a távmunka aránya, nálunk viszont a 4 százalékot is alig éri el.

Forgács Tamás magyarázata szerint az elmaradásnak összetett okai vannak: a munkaügyi tárca alapvetően tévesen értelmezte és kommunikálta ezt a foglalkoztatási lehetőséget, amikor ráhúzta az esélyegyenlőség uniformisát. Nem szociális támogatásról, nem a munkanélküliek helyzetének megoldásáról van szó. A távmunka elsősorban a magasan kvalifikált szakembereknek biztosít lehetőségeket, akik profi módon használják a számítógépet, bár nem zárja ki az alacsonyabb végzettségűeket sem a munkavégzésből.

Mindehhez azonban szükség van olyan feltételekre is, mint a munkaadók fogadókészsége; ezen kívül a tanulni szándékozóknak lehetőségeket kell biztosítani, amihez a megfelelő infrastruktúra kialakítása is hozzátartozik. A Távmunka Szövetség elnöke szerint a munkaadók rendkívül konzervatív módon gondolkoznak, idegenkednek ettől a foglalkoztatási formától. Ha be is adják a derekukat, vagyis hajlandók távmunkában foglalkoztatni embereket, akkor is főként számítástechnikai szakembereket, szoftverfejlesztőket alkalmaznak.

Persze ez nem zárja ki, hogy önkormányzatok, földhivatalok és egyéb állami cégek "papírmunkáit" alacsonyabb végzettségű távmunkások végezzék el. Jelentkező lenne. Hiszen amikor a múltban egy közvetítő cég próbálkozott távmunkások toborzásával, 40 ezren jelentkeztek, de kiderült, hogy nincs ennyi munkalehetőség. mMa már nem jogos a korábban sokszor hangoztatott kifogás, hogy nincs az elmaradott vidékeken a magyar háztartásokban internet, ezért nem lehet távmunkásokat találni, kiképezni, vagy alkalmazni.

Forgács Tamás elmondta: a szaktárca már eddig is kezdeményezett különféle támogatási programokat azzal a céllal, hogy a következő hat évben közel 150 ezer távmunka munkahely kialakításával felzárkózhassunk az uniós átlaghoz. Azonban folyamatosan a gyesről, gyedről visszatérőkre, az alacsony iskolai végzettségűekre és a megváltozott munkaképességűekre koncentrálnak - ez egyfelől érthető, de a munkaadók számára semmiképpen sem vonzó.

A Magyar Távmunka Szövetség egyfajta szakmai műhelyként próbálja elősegíteni, hogy felgyorsuljon a folyamat: munkaszervezési és kockázatkezelési tanácsokat ad, kiadványokat szerkeszt, tanfolyamokat tart.
Az első távmunka-ház is kezdeményezésükre jött létre 2007 novemberében Örkényben. Itt 80 embert sikerült kiképezni már az előkészítés során az alapfokú számítógép- használatra. A megnyitás után azonnal jelentkezett az első munkaadó is. Forgács Tamás abban bízik, hogy olyan üzleti modell jött létre, mely - amint az EU több országában - nálunk is beválik.

Publikálta
E-Government, Alapitvány