Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Pest Megyei Parlagfű Program

Pest Megye Önkormányzata idén már negyedik éve dolgozik a parlagfű elterjedése és egészségkárosító hatása elleni hatékonyabb védekezés érdekében. A kampányt 2003-ban még önállóan kezdte, majd az együttműködések szükségességének felismerését követően 2005-ben már öt, a témában érintett Pest megyei államigazgatási szerv kötött együttműködést. 
 
2006-ban a cél a munka következetes folytatása, a mentesítés hatékonyságának növelése, ennek érdekében az együttműködések szélesítése. Ezért újabb szervezetek bevonásával idén immár hétoldalú megállapodás aláírására kerül sor Pest megyében az allergiát okozó gyommal fertőzött területek felszámolására.

Egy parlagfű növény virágzásakor körülbelül 8 milliárd pollen képződik és 1 köbméter levegőben már 30-50 pollenszem is elegendő az allergia kialakulásához. A hivatalok jó ideig csak szavakban voltak elszántak, miközben a parlagfű pollenje okozta túlérzékenység népbetegséggé vált. Ma Magyarországon minden ötödik ember szenved parlagfű allergiától. Általában július végén, augusztus elején kezdődik a parlagfű szezon, de az idén a szakemberek szerint a sok eső miatt hetekkel előbb kezdenek majd tüsszögni az allergiások.

Pest Megye Önkormányzata, más államigazgatási szervekkel, a települési önkormányzatokkal és a lakossággal összefogva - immár hagyományosan - idén is megkezdi a védekezésre való felkészülést, jóval a parlagfű-szezon kezdete előtt. A megoldásra váró probléma tudatában, a témában érintett szervek hétoldalú megállapodást írnak alá. Az együttműködés partnerei: Pest Megye Önkormányzata, Pest Megyei Munkaügyi Központ, Fővárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat, ÁNTSZ Pest Megyei Intézete, Pest Megyei Földhivatal, Pest Megyei Közigazgatási Hivatal, FVM Fővárosi és Pest Megyei Földművelésügyi Hivatala.

A szerződés célja - a lakosság egészségvédelme érdekében - az allergiát okozó gyomnövények irtása és elterjedésének megelőzésére irányuló munkálatok összehangolása, a munka hatékonyabbá tétele. Kiemelt jelentőséggel bír például a közhasznú foglalkoztatás alkalmazása a gyomos területek felszámolása érdekében. Emellett fontos és a remények szerint nagy hatással bír majd az a Pest Megye Önkormányzata által kezdeményezett akció, melyet a ,,Fogadj örökbe egy területet'' címmel hirdettek meg a megye általános iskolás tanulói és nyugdíjas szervezetei számára. Az akció azért is nagy jelentőségű, mert kiemelt fontosságot tulajdonít a magatehetetlen, idős korú, vagy fogyatékkal élő, önhibáján kívül kertjét gondozni nem képes állampolgárok segítésének. A hét intézmény folyamatos kapcsolattartással, információ átadással és közös akciókkal, cselekvéssel valósítja meg az összehangolt intézkedéseket.

Eddig az önkormányzatok nem vagy csak nagyon nehezen tudtak pénzt szerezni parlagfű-mentesítésre, pedig ma már az adó 1%-át is fel lehet ajánlani a védekezésre, csak erről sokan nem tudnak. Az elmúlt években a települési önkormányzatok a parlagfű-mentesítési támogatásokhoz és a tudatos neveléshez szükséges tájékoztatáshoz alig jutottak hozzá. Ezen változtatott Pest megye vezetése, már 2005-ben, mikor vállalta, hogy minden évben, így 2006-ban is a megyei önkormányzat költségvetéséből meghatározott összeget, idén 3 millió forintot különít el a cselekvési program végrehajtására. Ennek elemei a következők:

Pest Megye Önkormányzata a tudatformálás és cselekvés jegyében ,,Fogadj örökbe egy területet'' címmel versenyt hirdetett a megyei általános iskolások és nyugdíjas klubok számára, melyet a hétoldalú megállapodás résztvevő szervezeteivel együttműködésben valósít meg.

A települési önkormányzatok tevékenységének ösztönzése érdekében idén is megrendezésre kerül a megyei parlagfű-mentesítési akcióhét 2006. június 19.-26. között. A programhétnek több célja van. Egyrészt a települési önkormányzatokat arra ösztönzi, hogy minél nagyobb számban vonják be a lakosságot a parlagfű-mentesítésbe, másrészt Pest Megye vezetése a sajtó munkatársait is meghívja, így a média segít a lakosság tájékoztatásában, a  szemléletformálásban.

Sor került a megyei közútkezelő társasággal, illetve a MÁV-val való kapcsolatfelvételre. Ennek keretében Pest Megye Önkormányzata felkérte a fenti szervezeteket, hogy a szükséges kaszálási munkálatokat igazítsák a parlagfű virágzása előtti időszakra.

Pest Megye Önkormányzata idén nagy figyelmet fordít arra, hogy a 2006. évben kiírásra kerülő pályázatok elbírálásánál prioritást élvezzenek az allergén gyomnövények elleni védekezés céljai.

A Pest Megyei ÁNTSZ munkája az idei évben az ismeretterjesztésről a parlagfű mentesítésre helyeződik. Céljuk, hogy minél több helyszínen rendezzenek gyűjtőakciókat, ezáltal mérhetően csökkentsék Pest megyében a parlagfű mennyiségét. Ennek érdekében városi intézeteik kistérségenként legalább egy, de valahol több rendezvényt is szerveznek a civil szervezetek és a helyi önkormányzatok bevonásával. Ezen kívül anyagilag is támogatják a civil szervezetek parlagfű mentesítési munkáját.

Városi és megyei munkatársaik egyéb ellenőrzéseik során fokozott figyelmet fordítanak a parlagfűvel szennyezett területek feltérképezésére, és jelzéssel élnek az illetékes jegyzők felé.

A Pest Megyei Munkaügyi Központ idén is csatlakozni kíván 2005. évben kialakított és sikeresen működő megyei szintű együttműködéshez a parlagfű elleni együttes és koordinált fellépést célzó tevékenység érdekében.

A tavalyi évben a Pest Megyei Munkaügyi Központ az önkormányzatok parlagfű-mentesítési feladatainak ellátásához kapcsolódó többlet létszám közhasznú foglalkoztatásához 22 millió Ft elkülönített forrást biztosított, 400 fő figyelembe vételével, 2005. június 1-től 2005. augusztus 31-ig tartó időszakra. A 3 hónapos program ideje alatt a munkaügyi központ támogatásával 60 önkormányzat, 388 fő álláskeresőt foglalkoztatott, a kifizetett támogatás összege közel 18 millió forint volt. A foglalkoztatott létszám csaknem fele, - pontosan 183 fő - a tartósan regisztrált álláskeresők közül került ki.

2005. évi rendkívül sikeres parlagfű-mentesítési akció programunk mentén a PMMK idén is támogatja a pest megyei településeket parlagfű-mentesítési feladatiak ellátásában.

Az önkormányzatok parlagfű-mentesítési feladatainak ellátásához kapcsolódó többlet létszám foglalkoztatásának támogatásához 400 fő figyelembe vételével - 26 millió Ft keretet biztosít, 2006.06.01-2006.08.31-ig tartó foglalkoztatási időszakra, személyenként egy hónapos foglalkoztatásra és - a munkaügyi tanács jóváhagyásával - a megye minden településén engedélyezi a kiemelt normatíva alkalmazását. A támogatás mértéke a közvetlen költségek 90%-a, de legfeljebb 60.000 Ft/fő/hó, valamint a munkavégzéshez nélkülözhetetlen védőeszköz költségének 90%-a, de legfeljebb 5.000 Ft/fő/hó, melyet számlával kell igazolni.

Május 31-ig 40 önkormányzat fordult kérelemmel a munkaügyi központ kirendeltségeihez. A parlagfű-mentesítés feladatok ellátására igényelhető közhasznú támogatás 26 millió Ft-os keretéből az önkormányzatok május hónapban több mint 25 millió forintot kötöttek le, 394 fő foglalkoztatására.

Az együttműködés keretében a Fővárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi szolgálat vállalja:

A körzeti Földhivatalok és a települési önkormányzatok határszemléin előzetes értesítés illetve ütemterv alapján - a körzetileg illetékes növényvédelmi felügyelő részt vesz.

A megyei, a körzeti és a budapesti Földhivatalok parlagfű mentesítésben részt vevő dolgozóival júniusban egynapos a felderítést- és eljárásrendet egyeztető, az esetleges problémákat megbeszélő munkaértekezletet szervez a Szolgálatnál a növényvédelmi felügyelőkkel közösen.

A növényvédelmi felügyelők és a gyombiológus minden megyei településre kiterjedő - két időpontban (05.30. - 06.10. és 08.10. - 08.20.) végzett - parlagfű felmérése kapcsán tényszerű fertőzési információkat, illetve térképi ábrázolásukat átadja a PMMK-nak a közhasznú munkavégzés hatékonyabb szervezése céljából.

A felmérés során tapasztalt fertőzöttségi adatokról - az azonnali elhárítás megszervezése érdekében - tájékoztatja a vonalas létesítmények kezelőit (MÁV, PEMÁK).

A körzeti falugazdászok által tartandó gazdatájékoztatókon részt vesz, ahol szakmai tájékoztatást nyújt, és szakmai szóróanyagot biztosít.

Figyelemfelkeltő újságcikkek, illetve közlemények megjelentetéséhez biológiai hátteret, szakmai szöveget, illetve ismereteket szolgáltat.

Ennek keretében:

az FVM-ben megrendezendő évnyitó parlagfű konferencián előadást tart a parlagfű elleni védekezés lehetőségeiről és problémáiról (az előadást elérhetővé teszi a Minisztérium honlapjáról)

a megyei önkormányzatok jegyzőinek - Közigazgatási Hivatal által szervezett - értekezletén tájékoztatást ad a parlagfű mentesítés 2005. évi eredményeiről, problémáiról és 2006. évi aktuális feladatairól (röviden írásban is)

a megyei közigazgatási társintézményeknek az Államigazgatási Kollégium ülésén beszámol a parlagfű mentesítés helyzetéről kül- és belterületen (röviden írásban is)

szerkesztőként és cikkek íróiként részt vesz a Gyakorlati Agrofórum c. mezőgazdasági országos szaklap májusi Parlagfű Extra (16.) kiadványának elkészítésében.

A parlagfű elleni védekezési felhívási plakátot készített, melyet minden települési önkormányzatnak, a Földhivataloknak és a PMMK kirendeltségeinek is eljuttat.

Kötelező védekezésre felszólító közfelhívást ad ki júniusban és augusztusban a termelők, földhasználók részére.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Pest megyei szervezetét, illetve tagjait bevonja a települések bel- és külterületi parlagfű fertőzöttségre vonatkozó adatok szolgáltatásába.

Részt vesz és tájékoztatást nyújt a parlagfű mentesítéssel kapcsolatos sajtóbejárásokon, média eseményeken, civil fórumokon.

Felkérés alapján részt vesz, tájékoztat, előadást tart az együttműködésben részt vevő társintézmények rendezvényein, programjain.

Az FM Hivatal vállalja, hogy:

A falugazdász hálózata révén közvetlenül tájékoztatja a térségi földhasználókat a parlagfű elleni védekezés fontosságáról.

A falugazdászok felméréseiről és tapasztalatairól összegzést készít és azt megküldi az illetéke szervek és a  partner szervezetek részére, a hatékonyabb munkavégzés érdekében.

A helyi önkormányzatoknál kifüggesztésre kerülő felhívással, illetve a falugazdászok személyes kapcsolattartásán keresztül tájékoztatja a lakosságot a leghatékonyabb gyomirtási technológiák kiválasztásáról, a szükséges mechanikai és vegyszeres gyommentesítésről.

A program megvalósítása érdekében minden olyan hivatali rendezvényről értesítést küld a partner szervezeteknek, amely elősegíti a hatékony együttműködést, végrehajtást.

A megállapodás értékelésein részt vesz, a szükséges változtatásokra szakmai javaslatot tesz.

A közigazgatási hivatal vállalja, hogy

kapcsolatot tart a települési önkormányzatok jegyzőivel,

a hatósági munkában szakmai segítséget nyújt,

a jogalkalmazást figyelemmel kíséri , 

szükség esetén intézkedést tesz a helyes joggyakorlat kialakítására, 

jegyzői értekezleten értékeli a mentesítési feladatok végrehajtását,

működteti a megyei statisztikai információs rendszert,

a parlagfű mentesítéssel összefüggő tájékoztató anyagokat, információkat a www.pestkozig. hu Internetes hivatali honlapon közreadja.

A Pest Megyei Földhivatal vállalja:

A megyei földhivatal koordinálásával és irányításával, a körzeti földhivatalok útján, folyamatosan tájékoztatja a lakosságot a szankciómentes önkéntes jogkövetés lehetőségéről, közérdekű információkkal, a helyi médián és a polgármesteri hivatalokon keresztül.

A körzeti földhivatalok elsősorban adatszolgáltatóként vesznek részt a parlagfű elleni védekezésben, legfontosabb feladatuk a parlagfűvel fertőzött területek felkutatása, beazonosítása, bemérése, a terepi mérés során megállapított eredmények, valamint az ingatlan- és földhasználati nyilvántartás adatok megküldése a közérdekű védekezés elrendelésére jogosult Növény- és Talajvédelmi Szolgálatnak. Ennek végrehajtása során kiemelt figyelemmel leszünk a jogszabályi előírások szigorú betartására, az adatszolgáltatás pontosságára a társhatóságokkal és civil szervezetekkel való intenzív együttműködésre.

A 2005. évi tapasztalatok alapján elektronikus úton is (telefonon, faxon, elektronikus levelezőrendszereinken) fogadjuk az állampolgári lakossági és hatósági bejelentéseket.

A megyei hivatalnál és a körzeti földhivataloknál, a rendes ügyfélfogadó napokon túlmenően, a hét valamennyi napján fogadjuk, mind személyesen, mind elektronikus úton a bejelentéseket, valamint folyamatos tájékoztatást adunk az érdeklődőknek.

Plakátok formájában, az önkormányzatok útján közzétett figyelemfelkeltő felhívásokkal, tájékoztató anyagokkal informáljuk a lakosságot, mivel a parlagfű mentes környezet fenntartás folyamatosan igényli az ingatlan tulajdonosok és használók jogkövető magatartását.

Folyamatosan tájékoztatást teszünk közzé, a helyszínelések ütemezéséről és a szerzett tapasztalatokról.

A bürokrácia enyhítése érdekében Pest Megye Önkormányzata 2006-ban is működteti a ,,Parlagfű forródrótot'' (telefonszám: 06/20/484-4419), mely hívható június és szeptember hónapok között. A közvetlen telefonkapcsolat segítségével Pest megye lakossága bejelentést tehet a parlagfűvel fertőzött területekre, amelyek azonnal továbbításra kerülnek az illetékes hatóságokhoz.

 

Publikálta
null