Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Alapfinanszírozás

Belföld

bértárgyalások, bérkategóriák

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

érdekvédelem, érdekegyeztetés

EU-elnökség

EU információk

EU-irányelvek

EU-projekt

európai szociális párbeszéd

Európa jövője

felnőttképzés

foglalkoztatás-politika

hátrányos helyzetűek foglalkoztatása

humánpolitika

Kisvállalkozások

megváltozott munkaképesség

munkajog, munkaügy

munkavédelem

Nemek közötti esélyegyenlőség

nők foglalkoztatása

Projekt hírek

szakszervezetek

szociális párbeszéd


ÉPÍTSÜK EGYÜTT A JÖVŐ EURÓPÁJÁT!

 60 éves az Európa Mozgalom
Május 23-24-én Hágában rendeztek Európa Kongresszust, melyen az EU mostani vezetői fejtették ki véleményüket Európa jövőjéről, egyben megemlékeztek a 60 évvel ezelőtt, 1948. májusban, az egységes Európáról rendezett konferenciáról.

60 évvel ezelőtt 800 delegált érkezett Európa különböző részeiről Hágába, hogy megvitassák az európai egység fejlődési lehetőségeit. A tanácskozáson olyan kiemelkedő államférfiak vettek részt, mint Winston Churchill (brit miniszterelnök), Konrad Adenauer (német kancellár), Harold Macmillen (brit miniszterelnök), François Mitterrand, (francia köztársasági elnök) vagy Paul-Henry Spaak (belga miniszterelnök). Az itt megfogalmazott újszerű elgondolások és a második világháború utáni béke igénye indították el azt a folyamatot, mely végül Európa politikai, gazdasági és monetáris egységének kialakulásához vezetett, megteremtve alapjait annak az Európai Uniónak, amelyet ma ismerünk.

E történelmi mérföldkőnek számító konferencia nyomán jött létre az Európa Mozgalom (a mostani konferencia szervezője), ami korábban más néven és formában már létezett, s amelynek korábbi vezetői között volt Duncan Sandys (brit politikus, a mozgalom első elnöke), Winston Churchill és Valéry Giscard d'Estain (francia köztársasági elnök); jelenlegi elnöke pedig Pat Cox, az Európai Parlament korábbi, ír származású elnöke. Az Európa Mozgalom története során mindig egy minden politikai gazdasági, társadalmi és kulturális áramlat előtt nyitott nemzetközi szervezet kívánt lenni, mely összefogja európai civil társadalmat. A szervezet kezdetektől fogva fontos szerepet vállal az európai integráció folyamatának elmélyítésében, az emberi jogok, a szabadság és szolidaritás alapelvei mentén kiépülő egyesült Európa előmozdításában.
Jelenleg 41 országban vannak nemzeti tagszervezetei (tanácsai), s összefog további 22 nemzetközi egyesületet.

Az Európa Mozgalom nem csak ünnepelésre és emlékezésre akarta felhasználni az évfordulón európai uniós intézményi vezetők, európai politikai pártelnökök és civil társadalmi képviselők  részvételével szervezett konferenciát, hanem, hogy - az évforduló adta számból kiindulva - 60 új ötlettel járuljon hozzá az Európai Unió fejlődési irányának meghatározásához.

A szekcióüléseken és műhelyvitákon a résztvevők Európa politikai, gazdasági-szociális és oktatási-kulturális jövőjének olyan kérdéseit vitatták meg, melyeket előzetesen egy blog-oldalon is véleményezni lehetett. Az Európa politikai jövőjét megvitató szekció az uniós intézmények és az állampolgárok közötti párbeszéd erősítését és egy közös védelmi politika kialakítását tartották a legfontosabb kérdésnek. A Gazdasági-szociális Európa című szekcióban a résztvevők a migráció, a környezetvédelem és a nők jogainak kérdését tartotta ajánlotta továbbgondolásra. Sokan nem értékelik eléggé az európai integrációból fakadó kulturális előnyöket, állapították meg az oktatás és kultúra helyzetével foglalkozó szekció résztvevői. Szerintük jobban kellene támogatni a diákok országok közötti mobilitását lehetővé tevő programokat, mint az Erasmus, vagy a testvériskolai hálózatok kialakítása.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a felvetett gondolatokra reflektálva többek között elmondta: a Bizottság továbbra is támogatja az Erasmus és hasonló, az oktatási és  kulturális kapcsolatok elősegítő programokat, ugyanakkor leszögezte azt is, hogy a nemzeti kormányoknak és helyi hatóságoknak is ki kell venniük részüket a munkából.

A plenáris ülésen európai intézmények további vezetői: Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, Janez Jansa szlovén miniszterelnök (a szlovén EU-elnökség képviseletében), Javier Solana, külpolitikai főmegbízott, Lluís Maria de Puig, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnöke, Dimitris Dimitriadis, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságának elnöke és Luc van den Brande, a Régiók Bizottságának elnöke fejtették ki álláspontjukat az eléjük tárt javaslatokkal kapcsolatban. A kommentárok hangsúlyozták: a szolidaritás, tolerancia, egység és béke közös értékei segítenek Európának ahhoz, hogy előre jusson, és szembe nézzen olyan, a mindennapi életet is befolyásoló, kézzel fogható problémákkal, mint a szegénység, éghajlatváltozás, terrorizmus vagy az illegális bevándorlás.

A kétnapos konferencia újabb bizonyítéka, hogy az európai intézmények, politikai pártok és a civil társadalom képviselői együtt tudnak működni Európa jövőképének alakításában. Az állampolgárok bevonása pedig az Európai Unió fejlődésének elengedhetetlen feltétele, mivel - Pat Cox megfogalmazásában - "nekünk, embereknek kell lennünk az európai eszme katalizátorának."

A rendezvényt az interneten élőben közvetítette az Europe by Satellite, az Európai Unió televíziós szolgálata.

Az Európa Kongresszus honlapja:
http://www.thehague2008.eu/ (angol és francia)

Az Európa Mozgalom honlapja:
http://www.europeanmovement.org/ (angol és francia)
Forrás: Civil Hírlevél www.eucivil.hu

Publikálta
Széles Katalin,, Országos Foglalkoztatási Közalapítvány

KÖZÉLET | GAZDASÁG | SZABADIDŐ | MINDENNAPOK | KIS SZÍNES | JEGYZET | SAJTÓKÖZLEMÉNYEK Powered by T-soft