Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak

Rábapatyi Galéria

Rábapaty

9641 Rábapaty, Alsópatyi u. 82.

Látogatottság: 8097
Térkép:

Romaikattemplom_2005.11.05-15.23.26.JPGA monda szerint községeink négy helyre települtek. A tetődombon Káró vagy Dákópaty, a templom mellett Felsőpaty, az urasági majorság mellett Alsópaty és tőle délre, a vizenyős helyre Rábabogyoszló települt.

Paty neve 1293-tól fordul elő először a megyei levéltár adatai alapján. Írják Paach-nak, Pogh-nak is. Rábabogyoszlóról 1274-ről találunk írásos adatokat, amely szerint a település Sárvár mellett északra fekszik.

A reformáció és ellenreformáció korából már írásokból tudjuk, hogy Felsőpatyon plébánia és kőtemplom volt, amely a reformáció idején többször is gazdát cserélt a sárvári várúr, Nádasdy Tamás idején, akinek hatalma Répcelakig teIjedt környékünkön. A várúrral együtt cserélte hitét a föld népe is.

Községünk története a templom történetével kapcsolatos. A régi írásokat a tűzvész elpusztította, így csak 1723-tól vannak írásos feljegyzéseink. A templom eredetileg egyhajós és rajta egy torony volt: 1716-ban a szentélyt és a sekrestyét építették hozzá. 1754 előtt Farkas Gábor nevű hívő délről egy kápolnát épít a templom mellé kriptával. Ide is temették. A kápolnát csak egy átjáró ajtó köti össze a templommal. 1823-ban újra nagyobbítják a templomot. A kápolnával szembeni oldalon és a kápolna hozzákapcsolásával kereszthajó alakot kap. 1825-ben új tornyot építettek a templom elé, mert félő volt, hogy a régi ledől. Ezt az alakját 140 éve tartja. Harangjait úgy az első, mint a második világháborúban igénybe vették. A templom 1988-ban kapott új harangokat. Az eredeti templom kőfallal volt körülvéve és körülötte

A városokba történő nagyfokú elvándorlást az akkori rendelkezések ösztönözték a falvak rovására. Az egyik ilyen lehetőséget a fiatalok számára a lakáshozjutás, másikat a munkahely jelentette, miután az ipar fejlődése révén munkahelyek is a városban alakultak ki. A tömbiakások esetében kedvező volt a szociálpolitikai támogatás, amelyet a falvak nem kaphattak meg. A városfejlesztések hatására csökkent a kistelepülések lakossága. A 12 évvel ezelőtti adat szerint Rábapaty lakossága 1660 fő volt. Az elvándorlás, a csökkenés, a megváltoztatott rendelkezések és a falvak népességmegtartóképességének fokozása következtében megállt, majd' Rábapatyon kisebb növekedés indult meg. Az előrejelzések szerint ez a tendencia tovább folytatódik. A település fejlődése a legutóbbi évtizedekben töretlen volt. A fejlődést elősegítette a település földrajzi fekvése, a településen keresztülhaladó főútvonal.

 
Start | Hogyan használjam? Powered by T-soft