Előadások

Tanulmányok


Indul az E-government Kutatócsoport cikksorozata a Közigazgatási Informatikában

INDUL AZ E-GOVERNMENT KUTATÓCSOPORT CIKKSOROZATA KÖZIGAZGATÁSI INFORMATIKÁBAN

Az elektronikus kormányzás, az „e-government” a közigazgatás olyan területe, ahol sokáig nem volt olyan autentikus kutatócsoport, mely mind a közigazgatás, mind az informatika területén otthon érezhette volna magát. Ezt az ûrt töltötte és tölti be a Budapesti Közgazdasátudományi és Államigazgatási Egyetem Közigazgatás-Szervezési és Urbanisztikai Tanszéke 2001. szeptembere óta, majd az E-government Kutatócsoport 2002. januárja óta. A kutatócsoport tagjai hívták életre az E-government Alapítványt a közigazgatás modernizálásának intézményes háttérbázisaként, 2002. áprilisában.

A szakértõi gárda elõtt két cél lebeg:
- olyan elektronikus kormányzati alap és alkalmazott kutatások elvégzése, mely a mindenkori kormányzat munkáját segíti.
- olyan tanulmányok és elemzések, oktatási modellek készítése, mely a már elvégzett vagy elvégzés alatt álló e-közigazgatási tevékenységeket vizsgálják, így segítve ezen ismeretek terjesztését.

A kutatócsoport a Tanszék keretén belül, oktatóik tevékeny segítségével, valamint külsõ szakemberek és más tanszékek (Államigazgatási Tanszék, Közszolgálati Tanszék, Közigazgatási Informatikai Tanszék) oktatóinak közremûködésével tevékenykedik.
A kutatócsoport első jelentős eredménynek tekinthetõ a Tanszéken 2001 õszén megjelent új tankönyv (Tózsa István: A térinformatikai alkalmazása a természeti és humán erõforrás-gazdálkodásban címmel – AULA, Bp. 2001.), melyet a Környezetpolitika c. tantárgy keretében oktatnak a 2001/2002. tanév második félévétõl az Államigazgatási Karon. Ez legnagyobb részben a döntés-elõkészítõ térinformatika helyi önkormányzati alkalmazási módszertanát mutatja be.
Ezt követte Budai Balázs:E-government, avagy kormányzati és Önkormányzati kihívások az on-line demokrácia korában című tankönyv, megy az ország – és a térség – első elektronikus kormányzati területeit ismertető ismeretterjesztő kézikönyve (AULA, Bp. 2002.) A 2002. április 29-én bemutatott könyv, négy nagyobb fejezetből, ezen belül tagolt részekből áll:  Az első fejezet bevezeti az olvasót az információs társadalomba, ismerteti ennek jellegzetességeit, infrastruktúráját. Ezt követi a szintsemleges tények és koncepciók fejezete, mely a jelentősebb e-kormányzási technikai megoldásokat mutatja be. A kormányzati szerepvállalást prezentáló harmadik rész többek között a portáloktól az informatikai igazgatás meghatározó intézmények bemutatásáig terjed. Végül a települési vonatkozások olvashatók a könyv utolsó fejezetében. Újdonság az e-közigazgatási ajánlott URL címek táblázata, a fogalomtár és az eleddig definiálatlan fogalmak részletes kifejtése (pl.: E-gap!, információs társadalom, tartalom stb.)

Egy sikeres Közép-Magyarországi PHARE-Tükörrégiós pályázat keretében a tankönyvre épülve került megrendezésre az első magyarországi e-government posztrgraduális képzés 28 előadásban 2002. márciusa és júniusa között. A 218 jelentkező Közép-magyarországi közgazgatász résztvevőből 126-an eredményesen vettek részt a kurzuson, és sikeres vizsgát tettek. A képzés célja elsősorban az ismeretterjesztés volt: megismertetni a praktizáló közigazgatászokkal, hogy az az infrastruktúra, ami a kezük alatt éppen fejlődik, milyen lehetőségeket rejt magában. Mi az az információs társadalom, amiről annyit beszélünk, mennyiben érinti ez a közigazgatásban dolgozókat, milyen olyan jelenségekkel találkozhatunk melyek már a megvalósuló elektronikus közigazgatás előszeleinek minősülnek, vagy melyek azok a felhasználói területek, amiket már most lehet és kell használni. A tanfolyam anyaga a könyvön kívül egy felhasználóbarát oktatói CD-ROM, valamint az egyetemi oktatók és minisztériumi szakemberek által tartott előadási anyagokat felsorakoztató Internetes hálózati támogatás, mely az e-learning kezdeti fázisait alkalmazta.
A szemléletváltoztatási szándék, melyet a szervezők kitűztek, sikeresen teljesült: a webstatisztikák adatai szerint a szemeszter végére megháromszorozódott az interaktív formában is tanulók aránya.

Az E-government Kutatócsoport és a Közigazgatási Informatika c. folyóirat együttműködési megállapodásának köszönhetően az újságban ezentúl cikksorozat formájában olvashatnak a legújabb kutatási eredményekről, melyek elsősorban a mobil-kormányzati lehetőségeket vizsgálják. A kutatási eredményekből párhuzamosan ismét tankönyv készül, mely a közigazgatási hallgatók és a posztgraduális képzésben résztvevő közigazgatászok ismereteit is bővíteni fogja.

 

Budai Balázs Benjámin
BKÁE
Államigazgatási Kar


Budai Balázs Benjámin
Budai, Balázs